Herní recenze: Chuchel

Chlupatá kulička Chuchel s mazlíčkem Kekelem na cestě za třešní, kterou jim ukradl Chrchel.

Tak by se dal jednoduše popsat příběh nové „adventury“ od studia Amanita design, stojícího za hrami jako Botanicula, Samorost nebo Machinarium.  Máte zde dočinění s autory, které tvoří osobité adventury. A Chuchel není výjímkou.

Autoři se v grafické a hudební stránce pořádně vyřádili, design postav a obrazovek je překrásný, autoří vám sypou jednu šílenou animaci za druhou plné gagů a roztomilosti, za doprovodu roztomilého žvatlání hlavního hrdiny a hudebního soundtracku.  Je zde zastoupena i humorná stránka, ovšem nečekejte nějaké geniální vtipy, spíše se zasmějete nad animacemi samotnými.

Samotná hra se skládá ze 30 obrazovek, na kterých Chuchel sám, případně za pomoci Kekela, musí získat zpět svou ukradenou třešeň. Většinou to probíhá tak, že na obrazovce se spustí animace, přibližující vám situaci, v níž se Chuchel a třešeň nachází, a vaším úkolem je pomocí volby se k třešni dostat. Splnění dané obrazovky je pokaždé jiné, než v předchozích obrazovkách. Někdy je potřeba třešeň sebrat nějakému zvířátku, jindy je potřeba splnit nějakou hádanku. Těch se ani bát nemusíte, hádanky zde nejsou nějaký logický oříšek a pokud na jejich řešení nepřijdete, hra vám po několika neúspěšných tazích dá nápovědu. Žádných záseků se tedy nemusíte bát a tempo hry je velmi plynulé.

Chuchel a „berušky“

Hratelnost osvěžují také minihry, vsunuté na některé obrazovky. Většinou se jedná o předělávky jiných logických her. Jak u hádanek, tak ani tady se s obtížnosti trápit nemusíte, minihry nejsou složité, hned pochopíte, co máte dělat a hratelnost je přívětivá. I u minihry, odkazující se na obtížnou mobilní hru, se nezapotíte, protože vám případné chyby odpouští.

Pacman v Chuchelovi

Nevýhodou je možná až příliš krátká hratelnost – hru dohrajete během 2 hodin. Sice se můžete do obrazovek vracet a zkusit si všechny možnosti výběru (popř. splnit všechny achievementy), ty však herní dobu příliš nenavyšují.

Další nevýhoda může spočívat v hádankách samotných, jak už jsem psal. Není potřeba mozek, protože řešení hádanek většinou není příliš logické. Někdy jsem se k vyřešení dostal jen díky tomu, když jsem objevoval, co různé volby spustí za animaci.

Tyto nevýhody sice nevadí, pokud hru berete jako umělecký požitek, ale kdo očekává nějaký herní zážitek, bude popravdě docela zklamán. Stejně tak někoho mohou odradit infaltivní animace, jednoduchý humor a celková atmosféra hry.

Pro mě osobně ale je skvělé prostředí hry, animace, humor, ale i soundtrack jedinečný audiovizuální zážitek zážitek, který příjemně pobavil.

Hodnocení: 8/10